تبلیغات
شاهکار قرن - مبحث سوم : یک مدل سازی از شبکه
دوشنبه 27 شهریور 1391

مبحث سوم : یک مدل سازی از شبکه

   نوشته شده توسط: میلاد ظهیری    نوع مطلب :شبکه های کامپیوتری ،ویدیو های آنلاین ،کامپیوتر ،

در ساختار شبکه ها و در زمان برقراری ارتباط بین دو رایانه ، مطمئنا باید یک سری قوانین و اصولی تعیین شود که طرفین ضمن توافق با یکدیگر بتوانند به یکدیگر متصل شده و به تبادل اطلاعات بپردازند . قوانین و قرار داد هایی که دو طرف ارتباط آن را قبول کرده و سر آن به توافق می رسند به پروتکل معروف است . تا کنون تعداد بسیاری از پروتکل ها در علم ارتباطات و شبکه مطرح شده است که در مبحثی مناسب به آن خواهیم پرداخت ......

سطوح انتزاعی

به هنگام ارسال اطلاعات دیجیتال از یک نقطه به نقطه دیگر ، صرف نظر از مفهوم منطقی داده ها ، تنها حجم زیادی از صفر و یک ها منتقل می شوند . اما آیا کاربران باید مفهوم این صفر و یک ها را درک کنند ؟ مسلما پاسخ این سؤال منفی است . هنگام ارسال یک داده از مبداء به مقصد ، یک سری عملیات در مراحل مختلف روی آن انجام می شود که از دید کاربران پنهان است . با توجه به دیدگاه منطقی به این عملیات ، آن ها را به چند گروه تقسیم بندی می کنند . با توجه به اینکه کل کارها باید به ترتیب انجام شوند ، آن را به یک مدل انتزاعی سلسله مراتبی شباهت داده اند که به لایه بندی شبکه معبوف است . برای درک این موضوع به مثال زیر توجه کنید .
شرکت پست
فرض کنید اطلاعات مورد نظر شما برای ارسال ،  یک کارت تبریک باشد . با مراجعه به یکی از شعبه های پست ، کارت خود را برای ارسال به مقصد در اختیار آن ها قرار می دهید . مسؤول مربوطه ، کارت را تحویل گرفته و درون پاکت قرار داده و پس از گرفتن هزینه و مشخصات لازم شما ، اعلام می کند که دیگر با شما کاری ندارد .در آن سمت نیز دوست شما از پستچی همان بسته ای را که شما به شعبه پستی تحویل داده بودید را دریافت کرده و آن را باز خواهد کرد . اما آیا این بسته به همان شکل از مبداء به مقصد منتقل شده است ؟ طرف حساب شما کارمند شعبه پستی و طرف حساب دوستتان پستچی است و شما با شخص دیگری کاری نخواهید داشت ؛ اما می دانیم که در مرحله های دیگر امور مختلفی انجام می شود تا بسته شما برای ارسال آماده شود .
ممکن است طبق اصول خاصی ، پاکت شما درون جعبه ای قرار گیرد و آن جعبه نیز به همراه دیگر جعبه ها برای بارگیری در هواپیما در بسته های بزرگتری قرار گیرد ؛ اما در نقطه مقابل ، بعد از فرود هواپیما ، تمامی مراحل انجام شده قبلی ، به صورت معکوس انجام می شود . در این میان هم کسی به کار دیگری کاری ندارد و هر کس وظیفه خود را انجام داده و با افراد مربوطه در ارتباط است .مثلا کارگر فرودگاه به آدرس های روی پاکت ها کاری ندارد و یا پستچی هرگز مسؤول بارگیری را ملاقات نخواهد کرد .
با تفکر در این مدل ساده ی بسته پستی ( محل های تیره شده ، هر کدام نمایان گر یک مفهوم در شبکه های کامپیوتری می باشد ) ، می توان به تصور درستی از سلسله مراتب یک شبکه و انتقال بسته های داده دست یافت . البته در حالاتی ممکن است بر اساس اشکال در سیستم و یا امنیت ناکافی در شبکه ( شرکت پست ) برخی از مندجات فوق ، دچار تغییر گردد .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر