تبلیغات
شاهکار قرن - مبحث چهارم : دیدگاه لایه ای OSI
دوشنبه 27 شهریور 1391

مبحث چهارم : دیدگاه لایه ای OSI

   نوشته شده توسط: میلاد ظهیری    نوع مطلب :شبکه های کامپیوتری ،آموزش های آنلاین ،کامپیوتر ،

در مبحث پیش برای درک بهتر سلسله مراتب شبکه و برای مطالعه دقیق تر شبکه و لایه های شبکه ، مثالی را از یک شرکت پست و مراحل ارسال یک بسته پستی از مبداء به مقصد بررسی کردیم . چیزی مشابه آن مثال در مدل مرجع شبکه اتفاق می افتد تا اطلاعات و مفاهیم قابل درک توسط انسان ، توسط یک رشته بلند از صفر و یک ها توسط خطوط انتقال ، منتقل شود .
به منظور استاندارد سازی و طراحی های مختلف مربوط به شبکه ، مدلی طراحی شده است که یک مدل مرجع به شمار می رود و به مدل لایه ای OSI معروف است . این مدل به صورت سلسله مراتبی طراحی شده است و هر لایه در آن تنها با لایه های همجوار خود در ارتباط است . به این ترتیب امور مربوط به یک ارتباط و نقل و انتقال شبکه ای ، به گونه ای بسته بندی می شود که هر لایه یا بخش ، تنها با توجه به قرار داد ها و استاندارد های خود عمل می کند و در کار دیگر بخش ها دخالت نمی کند یا حتی از آن سر در نمی آورد ......

مدل OSI

طبق این مدل استاندارد ، شبکه به هفت لایه تقسیم می گردد که به ترتیب عبارتند از : لایه فیزیکی ، لایه پیوند داده ، لایه شبکه ، لایه انتقال ، لایه نشست ، لایه نمایش و لایه کاربرد . هر کدام از این لایه ها تنها با لایه قبل و بعد از خود در ارتباط است . لایه فیزیکی لایه ای است که با رسانه فیزیکی انتقال مرتبط است و لایه کاربرد در بالاترین سطح با کاربران در ارتباط است .
لایه فیزیکی

این لایه وظیفه انتقال رشته صفر و یک را از طریق یکی از رسانه های فیزیکی انتقال به عهده دارد . مسائل فیزیکی ، الکتریکی ، زمان بندی و ... در این لایه مطرح است .
لایه پیوند داده

لایه ای است که در آن داده ها به بخش های مساوی به نام فریم تقسیم بندی و برای ارسال آماده می شوند . بنا به دلایل متعدد ممکن است در هنگام انتقال داده ها از طریق رسانه های فیزیکی ، داده ها دچار خطا شوند و صفری به یک یا یکی به صفر تبدیل شود . تشخیص وقوع چنین خطاهایی در لایه پیوند داده صورت می گیرد . در لایه اگر یک فریم دچار اشکال شده باشد ، درخواستی به مبداء صادر می شود تا فریم مربوطه را مجددا ارسال کند تا شاید این بار سالم به مقصد برسد .
برای برقراری یک ارتباط سالم و مؤثر ، فرستنده و گیرنده باید با هم همگام باشند . اگر مبداء و مقصد یکی کند و دیگری سریع باشد آنگاه انتقال به درستی صورت نخواهد گرفت . به همین منظور ، لایه پیوند داده در کنار دیگر وظایف خود ، وظیفه هماهنگی بین سرعت فرستنده و گیرنده را نیز بر عهده دارد ( سرعت کند تر ملاک است ) .
لایه پیوند داده وظیفه دیگری نیز به عهده دارد و آن کنترل دسترسی به کانال ارتباطی مشترک است . برای درک بیش تر خیابانی به عرض یک خودرو را فرض کنید که چندین خودرو بخواهند از آن خیابان عبور کنند . بنا بر این به یک کنترل کننده نیاز است که با نوبت دهی به هر خودرو امکان عبور تمامی خودرو ها به صورت منظم را فراهم کند .در شبکه نیز چنین چیزی رخ می دهد . در حالتی که چندین رایانه تشکیل یک شبکه را داده اند ، نمی توان بین هر دو رایانه خط جداگانه ارتباطی وصل کرد . به همین دلیل از خطوط مشترک ارتباط استفاده می شود که برای استفاده از این خطوط نیاز به یک کنترل کننده و مدیر می باشد که همان لایه پیوند داده است .
لایه فیزیکی و لایه پیوند داده پایین ترین سطح لایه های شبکه هستند که در آن ها مفاهیم موجود از مفاهیم قابل درک توسط انسان فاصله داشته و به مفاهیم ماشین نزدیک است . با فاصله گرفتن از این لایه ها و نزدیک شدن به لایه کاربرد ، مفاهیم به زبان کاربران نزدیک تر خواهد شد . در مبحثی دیگر ، دیگر لایه های شبکه را بررسی خواهیم کرد .

برچسب ها: معماری شبکه ، ISO-OSI ، معماری OSI ، لایه پیوند داده ، لایه فیزیکی ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر